İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

1993 yılında faaliyete geçen İhlas Haber Ajansı (İHA) , görüntülü , yazılı ve fotoğraflı haberleri uydu ve internet üzerinden abonelerine ulaştırmaktadır.

İHA, yurt içinde ve dışında, çalışan 800'ü aşkın personeli, 145 bürosu, 460 kamerası ve 320 dijital fotoğraf makinesiyle, görüntülü, yazılı ve fotoğraflı haber üretmektedir. Merkezine ulaşan ve işlenen haberlerden, günde ortalama 260 görüntü, 1.000 haber metni ve 3.000 fotoğraf, İHA abonesi olan radyo, televizyon, gazete, web sitesi ve kurumlara uydu ve internet üzerinden servis yapılmaktadır. Dünya çapında ajans faaliyetlerinde bulunan İHA, haberlere hızlı ulaşma, canlı yayın yapabilme, farklı ülkelerde teknik altyapı imkânları bulundurabilme yeteneklerine sahiptir. İHA, operasyonel güç, hız ve aktivasyon açısından değerlendirildiğinde bölgesinin en güçlü ajansıdır.

Çoğu Türkiye dışında olmak üzere kendisine ait 32 uplink noktası olan İHA, bu sayede olayların kaynağına çok hızlı ulaşarak canlı yayın yapabilmekte, bunları uydu üzerinden tüm dünyaya servis edebilmektedir. İHA'nın Türkiye'de de 250 noktadan kendisine ait görüntü aktarma istasyonu bulunmaktadır.

Hizmet çeşitliliğini teknolojik altyapısının güçlenmesine paralel olarak artıran İHA, 1998 yılı içinde Arapça ve İngilizce haber servisine başlamıştır. İHA, 11 Eylül olayları sonrasında değişen dünya konjonktürü sebebiyle, faaliyet alanını İran, Irak, Afganistan, Pakistan, Rusya, Yunanistan, Kosova, İsrail, Filistin ve Orta Asya Türk Cumhuriyetleri'nde yoğunlaştırmıştır. Geçtiğimiz yıllar içinde faaliyet alanını genişleten, Kahire, Hartum ve Sana (Yemen) ofislerini açarak stüdyo ve uplink cihazları ile donatan İHA, bölgesinde daha etkin bir haber ve yayın hizmeti vermektedir. Haber aktarımında çok hızlı hareket edebilen İHA, yurt içi haber akışındaki rakipsizliğinin yanında, özellikle bölge ülkelerine ait haberlerde önemli bir haber kaynağı olmaktadır. Irak'taki savaşta İHA, savaşın sürdüğü bütün bölgelerde, çok sayıda uydu uplink sistemi ve haber ekipleriyle büyük bir yayıncılık başarısı sergilemiştir. Savaş sonrası güvenlik, mezhep çatışmaları, yeni siyasi oluşumlar ortamında çalışmasını genişleten İHA, Kerkük, Necef, Felluce ve Basra bürolarını açarak, bütün Irak bölgesinden haber ve yayıncılık hizmeti vermeye başlamış ve o günden bugüne bu çalışmayı başarılı bir şekilde sürdürmüştür.

Türkiye'de 100'den fazla televizyon abonesi bulunan İHA'nın yurtdışında da; Almanya, İngiltere, Mısır, Katar, BAE, Azerbaycan, Gürcistan ve Irak'ta çok sayıda abonesi bulunmaktadır.

İHA, Türkiye'de görüntülerini dijital olarak arşivleyen ilk ajanstır. Böylece İHA 'nın arşivinde 518.000'in üzerinde görüntü, son on dört yıla ait 3 milyon haber dijital olarak saklanmaktadır.

Sivil ve resmi kurum ve derneklerle ticari şirketlerin etkinliklerini, özel prodüksiyon çalışması ile görüntülü ve yazılı medyaya etkin bir şekilde ulaştıran İHA, Türkiye'de gelişen kurumsal haber konusuna yoğunlaşmıştır. Bu çerçevede kongre ve festival ve sağlık turizmi şeklindeki etkinliklerin telekonferans yöntemi ile canlı yayınlanması konularında İHA, Türkiye'de öncü bir görev üstlenmiş ve akla ilk gelen ajans olmuştur.

Kendi teknik servisi tarafından üretilen canlı yayın araçlarını kullanan İHA, bu sistem ve araçlarla Türkiye ve dünyanın çeşitli bölgelerinde hizmet vermektedir.

Hizmet verdiği bölgeleri ve kalitesini artırma çabası içinde olan İHA, 2008'in son çeyreğinde Washington ofisini tam teşekküllü bir haber stüdyosu olarak kanalların hizmetine sunmuştur. Bu çerçevede 2009 yılı içinde öncelikle Londra,  Berlin ofisleri tam teşekküllü hale gelmiş ve 2010 yılı içerisinde de Moskova, Bankok  ve Kahire ofislerinin tam teşekküllü bir haber stüdyosu haline getirilmiştir. Bağdat, Erbil, Atina, Kabil ve Paris stüdyoları da faaliyete geçirilmiştir.

Yurtiçinde İstanbul, İzmir, Ankara, Adana, Antep, Samsun, Trabzon ve Diyarbakır stüdyoları faaliyete geçmiş olup tüm büyük şehirlerde stüdyo kurma çalışmaları hızla devam etmektedir.

İHA geliştirmiş olduğu know-how ile komşu ülkelerde canlı yayın araçları, TV stüdyo, komple TV ve radyo sistemleri kurup, kullanıcılarına eğitimlerini vererek yayına hazır halde teslim etmektedir.

Türkiye içerisindeki abone sayısını 2.000'in  üzerine çıkaran İHA, yapılan bu çalışmalar ile ulusal medyanın olduğu kadar yerel ve bölgesel medyanın da haber ihtiyaçlarını hızlı ve güvenilir şekilde temin etmelerinde ajans olarak önemli destek vermektedir.

Adresimiz :
İhlas Haber Ajansı
Merkez Mah. 29 Ekim Cad.
İhlas Plaza No:11 A/ 21 34197
Yenibosna/İstanbul

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.